مهندس محمد آذرنهاد
صفحات وبلاگ
نویسنده: محمد آذرنهاد - ٦ مهر ۱۳٩۱

پژوهشگران پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی، نخستین گلخانه مجهز به آب شیرین‌کن HD خورشیدی کشور را در استان بوشهر راه‌اندازی کردند.دکتر محمد ضامن – مدیر گروه پژوهش آب و انرژی این پژوهشکده، در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرنگار فناوری ایسنا گفت: در طراحی این گلخانه برای تولید آب شیرین از دریا، از یک روش نسبتا جدید در دنیا به نام «رطوبت زنی و رطوبت زدایی هوا HD» بهره گرفته شده که انرژی مورد نیاز آن نیز تا حد امکان از نور خورشید تامین می‌شود.

به گفته وی در این طرح هوای خروجی از گلخانه وارد دستگاه آب شیرین‌کن می‌شود و در مرحله نخست با استفاده از آب شور گرم، رطوبت زنی شده و در مرحله دوم رطوبت هوا گرفته شده و به صورت آب شیرین جمع‌آوری می‌شود.

وی توضیح داد: انرژی لازم برای گرم کردن آب شور به وسیله لوله‌های سیاه رنگی که بر روی سقف گلخانه نصب شده‌اند و با استفاده از نور خورشید تامین می‌شود. استفاده از این سیستم می‌تواند هزینه‌های گلخانه را نسبت به روش‌های مرسوم مانند کلکتورهای تخت بسیار کاهش دهد.

ضامن با تاکید بر این نکته که تنها انرژی برق مصرفی در این گلخانه، برق مورد نیاز برای پمپاژ آب و گردش هواست، اظهار کرد: در بخش رطوبت‌زدایی دستگاه آب شیرین کن، برای نخستین بار از روش رطوبت‌زدایی مستقیم استفاده شده است که در صورت موفقیت آن، بخش زیادی از هزینه کندانسور و هزینه تعمیر و نگهداری گلخانه کاهش خواهد یافت.

این گلخانه با حمایت سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی این استان در محل مرکز تحقیقات راه‌اندازی شده و مراحل نهایی ارزیابی توسعه آن در نواحی ساحلی جنوبی کشور در حال اجراست.

به گفته مدیر گروه پژوهشی آب وانرژی پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی نکته مهم دیگر در طراحی و ساخت این آب شیرین‌کن، کاهش دور ریز آب به کمترین میزان است که تنها به آب مورد نیاز برای شست‌وشو دوره‌یی مخازن محدود می‌شود.

وی درباره مراحل طراحی و اجرای این گلخانه به خبرنگار ایسنا گفت: هدف پژوهشگران گروه پژوهشی آب و انرژی از مطالعه علمی و فنی بر روی روش رطوبت‌زدایی مستقیم و استفاده از آن، یکی از گلوگاه‌های اصلی طرح یعنی حذف کندانسور پره – لوله بود.

ضامن ادامه داد: طراحی و ساخت این گلخانه در دو مرحله صورت گرفته است. در مرحله اول یک دستگاه در مقیاس آزمایشگاهی در محل مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی در کرج ساخته شده و پس از انجام آزمایشات اولیه، طرح نهایی با توجه به نتایج تجربی تهیه شده است.

وی خاطرنشان کرد: پس از این پایلوت اصلی در محل مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهر ساخته شده که هم اکنون نیز در حال گذراندن مراحل تست اولیه است.

مجری این طرح با اشاره به این نکته که امکان توسعه این روش در نوار ساحلی کشور و توسعه صنعت کشت گلخانه‌یی با استفاده از آب دریا وجود دارد، یادآور شد: در فاز نهایی اجرای این طرح یک ارزیابی دقیق فنی و اقتصادی از پایلوت ساخته شده برای توسعه گلخانه‌های مجهز به آب شیرین کن خورشیدی در سواحل جنوبی کشور صورت می‌گیرد که می‌تواند در برنامه‌ریزی‌‌های کلان بخش توسعه صنعت کشت گلخانه‌یی با استفاده از آب دریا استفاده شود.

ضامن همچنین درباره ضرورت اجرای طرح‌های این چنین توضیح داد: طبق آمار کشور، بخش کشاورزی پر مصرف‌ترین بخش از نظر مصرف آب است که توجه به صرفه‌جویی در این حوزه می‌تواند تاثیر بسزایی در بخش اقتصاد و محیط زیست داشته باشد.

به اعتقاد وی توجه به کشت گلخانه‌ای و همچنین استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر به ویژه انرژی خورشیدی در حوزه کشاورزی موضوعاتی هستند که می‌توانند در بهره‌وری مصرف آب و انرژی تاثیر‌گذار باشد.

محمد آذرنهاد
بسمه تعالی ضمن تشکر از شما دوست عزیز به دلیل بازدید از وبلاگ اینجانب . تحصیلات بنده در رشته مهندسی مکانیک میباشد . این وبلاگ به دلیل تبادل مطالب علمی - اجتماعی و فرهنگی ایجاد شده است و بدیهی است که خالی از اشکال نیست لطفا با نظرات خود اینجانب را یاری فرمایید .
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :