مهندس محمد آذرنهاد
صفحات وبلاگ
نویسنده: محمد آذرنهاد - ۱٩ امرداد ۱۳٩۱

دانش پژوهان در پی یافتن راه هایی برای تولید انرژی پاک از امواج اقیانوسی هستند آنها معتقدند اگر هوا بتواند برق کافی تولید کند از این رو آب اقیانوس نیز می تواند این کار را انجام دهد.به گزارش خبرگزاری مهر،‌ مهندسان هوافضای آمریکایی با استفاده از مخزن موج دانشگاه Texas A&M قصد دارند توربین های بادی را در دریا بکار گیرند.

"استفان سیگل" مجری این آزمایش در دانشگاه گفت: تا کنون بیشتر از انرژی باد استفاده شده و توجه خاصی به انرژی امواج اقیانوسی مبذول نشده است.

وی اقیانوس را منبع جذاب تری خواند و گفت: باد همیشه نمی وزد و خورشید همیشه تابان نیست، اما امواج اقیانوسی همیشگی اند. امواج اقیانوس دو بال اطراف محورهای مرکزی این مخزن را به چرخش در می آورند و این حرکت ژنراتورهای متصل به این دستگاه ها را فعال و انرژی مکانیکی را به برق تبدیل می کند.

نمونه اولیه این دستگاه که حدود یک دهم اندازه اصلی آن است در آزمایشهای صورت گرفته در این دانشگاه  370 وات برق تولید کرد و با بهبود طراحی و تبدیل شدن به اندازه اصلی اش در اقیانوس 5 مگاوات برق تولید خواهد کرد.

این میزان می تواند برق مورد نیاز سه هزار تا چهار هزار خانه را در این کشور تامین کند.

این پره های چرخان اکنون می توانند 95 درصد انرژی موج را کسب کنند.

این دستگاه درست در زیر سطح آب کار کند و محققان به منظور حفظ این دستگاه از توفان های شدید، بخشی از آن را در پوشش قرار داده اند. این مخزن موج که یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین ها در دنیا است، سکوهای نفت و گاز ساحلی را آزمایش می کند.

این مخزن در سال 1991 افتتاح شد اما سال 2003 نخستین آزمایش انرژی اقیانوسی تجدید پذیر خود را انجام داد همچنین به اندازه نصف یک زمین فوتبال است و شرایط اقیانوسی مختلف را شبیه سازی می کند.

بر اساس نتایج این آزمایش، محققان قصد دارند بهبودی را در طراحی یک مدل بزرگ تر بدهند و امیدوارند دستگاه جدید را در اقیانوس های آزاد تاسال 2014 آزمایش کنند.

 

 

محمد آذرنهاد
بسمه تعالی ضمن تشکر از شما دوست عزیز به دلیل بازدید از وبلاگ اینجانب . تحصیلات بنده در رشته مهندسی مکانیک میباشد . این وبلاگ به دلیل تبادل مطالب علمی - اجتماعی و فرهنگی ایجاد شده است و بدیهی است که خالی از اشکال نیست لطفا با نظرات خود اینجانب را یاری فرمایید .
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :