مهندس محمد آذرنهاد
صفحات وبلاگ
نویسنده: محمد آذرنهاد - ٥ امرداد ۱۳٩۱

 مرسدس بنز در تلاش برای افزایش ایمنی سرنشینان عقب خودرو، کمربند ایمنی تازه‌ای را طراحی کرده که در هنگام تصادف مانند کیسه هوا عمل می‌کند. افزایش حجم بخش نواری این کمربند باعث می‌شود از شدت ضربه ناشی از تصادف  کاسته شود.

 


خبر آنلاین :

مرسدس بنز اولین‌بار از کمربند ایمنی Beltbagدر نمونه مفهومی ESF2009 رونمایی کرد؛ اما این‌بار تصمیم دارد این کمربند ایمنی را در طراحی و تولید خودروهای لوکسی که هنوز ناشناس باقی‌مانده‌اند، استفاده کند. این خودروساز آلمانی پس از فورد دومین شرکتی است که به تولید کمربندهای ایمنی روآورده که مانند کیسه هوا بر اثر برخورد پر از گاز شده و شرایط ایمن‌تری را برای سرنشینان فراهم خواهند کرد. کمربند ایمنی Beltbag نیز مانندکمربند ایمنی با قفل فعال تنها برای سرنشینان عقب خودرو در نظر گرفته شده است.

به گزارش گیز مگ :  این کمربند نیز مانند نمونه طراحی شده توسط فورد، به سادگی و درست شبیه کمربندهای ایمنی دیگری که در خودروهای متعدد می‌بینیم، بسته می‌شود؛ اما طراحی بخش نواری آن متفاوت است و از لایه‌های متعددی تشکیل شده که می‌توانند توسط گاز تولید شده به وسیله ژنراتور تولید گاز از یکدیگر فاصله گرفته و حجم آنرا تا 3 برابر بیشتر کنند. ژنراتور تولید گاز زمانی وارد عمل خواهد شد که حسگرهای خودرو برخورد شدیدی را در قسمت جلوی آن دریافت کنند. در این صورت کمربند که از گاز پر شده فضای بیشتری را پوشش خواهد داد و می‌تواند از قفسه‌سینه سرنشینان و اندام‌های داخلی آنها در برابر ضربه بهتر محافظت کند.

به این دلیل که با استفاده از ماکت‌های کنونی امکان اندازه‌گیری میزان کاهش شدت ضربه توسط این کمربندها وجود ندارد، دایملر مدل‌های مجازی انسانی را به کار گرفته تا به کمک آنها فشار بیومکانیکی ناشی از ضربه را ارزیابی کند. این مدل‌ها پیش از این برای ارزیابی عملکرد کمربند ایمنی با قفل فعال که هدف مشابهی را دنبال می‌کند و برای بهبود ایمنی سرنشینان در عقب خودرو طراحی شده، استفاده شده‌‌اند. کارشناسان این شرکت می‌گویند کیسه هوا می‌تواند هنگام برخوردهای شدید ایمنی دو سرنشین جلوی خودرو را تأمین کند و به همین دلیل آنها نیازی به این کمربندهای تازه ندارند. این نمونه جدید به زودی در خودروهای لوکسی که کلاس آنها هنوز اعلام نشده، به کار گرفته خواهد شد.  

محمد آذرنهاد
بسمه تعالی ضمن تشکر از شما دوست عزیز به دلیل بازدید از وبلاگ اینجانب . تحصیلات بنده در رشته مهندسی مکانیک میباشد . این وبلاگ به دلیل تبادل مطالب علمی - اجتماعی و فرهنگی ایجاد شده است و بدیهی است که خالی از اشکال نیست لطفا با نظرات خود اینجانب را یاری فرمایید .
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :