مهندس محمد آذرنهاد
صفحات وبلاگ
نویسنده: محمد آذرنهاد - ٥ خرداد ۱۳٩۱

محققان لهستانی برنامه نرم‌افزاری ویژه تلفن همراه هوشمند طراحی کرده‌اند که تلفن را به یک دستگاه کاشف بمب تبدیل می‌کند.


به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در بسیاری از مناطق جنگ‌زده در سراسر جهان همچنان آثاری از مهمات منفجر نشده و مین‌های زمینی وجود دارند که باعث معلولیت و مرگ شمار زیادی از مردم بویژه کودکان می‌شوند.

بمب‌ها و مین‌های خنثی نشده به یک مشکل جهانی تبدیل شده‌اند و تلاش‌های زیادی برای توسعه فناوری کشف و خنثی‌سازی مهمات به جا مانده از جنگ‌ها صورت گرفته است که از آن جمله می‌توان به استفاده از امواج تراهرتز و حسگرهای هوشمند با فناوری پرینتر جوهر افشان اشاره کرد.

تیمی از دانشجویان دانشگاه تکنولوژی ورشو برنامه نرم افزاری کشف بمب SAPER‌ را برای تلفن‌های همراه هوشمند طراحی کرده‌اند که تلفن را به یک کاشف بمب مبدل می کند.

این واژه در زبان لهستانی به معنای مین جمع کن و همچنین مخفف حسگر کشف مواد منفجره (SAPER) است. در این سیستم از مگنتومتر (با قابلیت هایی مانند قطب نما در گوشی تلفن همراه هوشمند) برای کشف اختلالات در میدان مغناطیسی اطراف مواد منفجره استفاده می شود.

تلفن همراه هوشمند مجهز به این برنامه نرم‌افزاری می تواند 40 نوع مختلف مواد منفجره را از فاصله 30 سانتی‌متری شناسایی کند.

برای افزایش میزان برد تشخیصی به بیش از ابعاد 30*30 سانتیمتر می‌توان تلفن همراه هوشمند را به یک بازوی روباتیک یا سر یک چوب متصل کرد.

درصورتی که برنامه نرم‌افزاری خطری را در منطقه شناسایی کند، پیام هشداری را به کاربر تلفن همراه اعلام و نوع مواد منفجره را مشخص می‌کند؛ بطور همزمان نیز امکان ارسال خودکار پیام به پلیس و نیروهای امنیتی در نظر گرفته شده است.

این برنامه نرم‌افزاری می‌تواند در مناطقی که دسترسی گسترده به دستگاه‌های مین یاب وجود ندارد،‌ مورد استفاده قرار گیرد.

محمد آذرنهاد
بسمه تعالی ضمن تشکر از شما دوست عزیز به دلیل بازدید از وبلاگ اینجانب . تحصیلات بنده در رشته مهندسی مکانیک میباشد . این وبلاگ به دلیل تبادل مطالب علمی - اجتماعی و فرهنگی ایجاد شده است و بدیهی است که خالی از اشکال نیست لطفا با نظرات خود اینجانب را یاری فرمایید .
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :