مهندس محمد آذرنهاد
صفحات وبلاگ
نویسنده: محمد آذرنهاد - ٢٥ اسفند ۱۳٩٠

شرکت خودروسازی ولوو به منظور افزایش سطح ایمنی و حفاظت از عابران پیاده که آسیب پذیرترین گروه در تصادفات جاده‌یی محسوب می‌شوند، اقدام به طراحی کیسه هوا بر روی جدیدترین مدل خودروی تولیدی خود کرده است.


به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سخنگوی شرکت ولوو در خصوص نحوه عملکرد کیسه هوای عابران پیاده گفت: تعدادی حسگر بر روی سپر جلوی خودرو نصب شده و زمانی که عابر پیاده با سپر برخورد کرده و روی کاپوت خودرو پرتاب می‌شود، کیسه هوای تعبیه شده از بخش انتهای شیشه جلو خارج شده و مانع از اصابت سر عابر پیاده با شیشه می‌شود.

این مدل خودرو همچنین دارای سیستم تشخیص عابر پیاده است. زمانی که عابر پیاده مقابل خودرو قرار بگیرد، سیستم، هشداری را به راننده اعلام می‌کند و در صورت عدم واکنش راننده، سیستم ترمز به طور خودکار عمل می‌کند.

سیستم تشخیص عابر، مجهز به یک رادار و یک دوربین نصب شده بر روی آینه داخل خودرو مجهز است. رادار، وظیفه تشخیص عابر پیاده یا خودروهای مقابل و اندازه‌گیری فاصله مناسب را بر عهده دارد و دوربین نیز نوع اشیاء مقابل خودرو را تشخیص می‌دهد.

تنها در اروپا 14 درصد مرگ و میر تصادفات مربوط به عابران پیاده است و این آمار در آمریکا و چین به ترتیب 12 و 25 درصد گزارش شده است. نصب این سیستم به کاهش آمار تصادفات با عابران پیاده کمک شایانی خواهد کرد.

به گفته «دونکان ورنون» مدیر ایمنی جاده‌ها در انجمن سلطنتی انگلیس، توسعه فناوری‌های ایمنی خودرو شامل افزایش تعداد کیسه‌های هوا یا نصب کیسه هوا ویژه عابران پیاده باعث کاهش آمار مجروحان و تلفات ناشی از تصادفات جاده ای خواهد شد.

کیسه هوا مخصوص عابران پیاده بر روی تمامی خودروهای مدل V40 که هفته جاری در نمایشگاه خودرو ژنو رونمایی شد، نصب می‌شود. تولید مدل V40‌ از ماه می آغاز شده و این محصول از ماه سپتامبر (شهریور ماه) به بازار عرضه می‌شود.

محمد آذرنهاد
بسمه تعالی ضمن تشکر از شما دوست عزیز به دلیل بازدید از وبلاگ اینجانب . تحصیلات بنده در رشته مهندسی مکانیک میباشد . این وبلاگ به دلیل تبادل مطالب علمی - اجتماعی و فرهنگی ایجاد شده است و بدیهی است که خالی از اشکال نیست لطفا با نظرات خود اینجانب را یاری فرمایید .
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :