مهندس محمد آذرنهاد
صفحات وبلاگ
نویسنده: محمد آذرنهاد - ٤ اردیبهشت ۱۳٩۳

رییس انجمن مهندسان مکانیک ایران گفت: اگر بخواهیم واقعا پیشرفت کنیم، باید تولید فناوری را در داخل کشور انجام دهیم.


به گزارش خبرنگار علمی ایسنا منطقه خوزستان، دکتر علی غفاری در مراسم افتتاحیه بیست‌ودومین کنفرانس سالانه بین‌المللی مهندسی مکانیک که سه‌شنبه در آمفی‌تئاتر شهید مطهری دانشکده علوم دانشگاه شهیدچمران اهواز برگزار شد، اظهار کرد: در همه کشورهای صنعتی این گونه است که دانشگاه‌ها علم تولید می‌کنند و علم پس از تبدیل به فناوری، تولید ثروت می‌کند؛ در واقع تا زمانی که علم به فناوری تبدیل نشده باشد، ثروت نیست به همین دلیل کشورهای صنعتی در زمینه علمی به‌ طور موازی با فناوری پیش رفته‌اند.

وی افزود: کار دانشگاه‌ها، پیش بردن مرزهای دانش و محل تولید فناوری صنعت است، در کشور ما بخش اعظم صنایع، رسالتی در این مورد احساس نمی‌کنند، ایجاد فناوری جدید را جزو دستور کارشان نمی‌دانند و وقتی نیاز به فناوری دارند، آن را خریداری می‌کنند در حالی‌که اگر بخواهیم واقعا پیشرفت کنیم، باید تولید فناوری را در داخل کشور داشته باشیم.

رییس انجمن مهندسان مکانیک ایران اظهار کرد: اگر قرار باشد بخشی از تولید فناوری در داخل دانشگاه انجام شود، باید امکانات لازم را در اختیار داشته باشد که متأسفانه دانشگاه‌ها از این نظر بسیار ضعیف هستند و امیدوارم دولت با برنامه‌ریزی در این زمینه قدم‌های اساسی بردارد و به کمبود تجهیزات آموزشی و پژوهشی توجه کند، زیرا بیشتر امکاناتی که دانشگاه‌ها در زمینه آموزش و پژوهش در اختیار دارند، مربوط به زمان قبل از انقلاب است؛ از سوی دیگر برخی نگاه‌ها در مورد ایران و پتانسیل مهندسان آن منفی است و خودمان باید این نگاه‌ها را اصلاح کنیم زیرا وظیفه مهندس خلق چیزهای جدید و نه صرفا کار کردن در یک محل است.

غفاری همچنین به برنامه انجمن مهندسان ایران اشاره کرد و افزود: بنا داریم تمام انجمن‌های وابسته به مهندسی مکانیک را در کنار هم تجمیع کنیم تا بهتر بتوانیم از توان آن‌ها استفاده کنیم، همچنین درصدد ایجاد یک سازمان مانند سازمان نظام مهندسی برای مهندسان مکانیک هستیم که امیدوارم طی یکی، دو سال آینده مقدمات این کار فراهم شود.

وی از دیگر برنامه‌های انجمن را برگزاری دوره‌های تخصصی بعنوان پل ارتباط دانشگاه و صنعت عنوان و خاطرنشان کرد: در صنعت انواع دوره‌ها وجود دارد که در دوران تحصیل به افراد آموزش داده نمی‌شود، همچنین انجمن مهندسان مکانیک ایران دارای چهار مجله علمی‌پژوهشی و دو مجله انگلیسی زبان است که در حال مکانیزه شدن هستند و امیدواریم در آینده در ISI نمایه شوند.

وی افزود: سخنرانی عمومی برای ارتباط با اعضای انجمن به‌ صورت ماهانه در تهران برگزار می‌شود و امیدوارم به زودی در استان‌ها هم شاهد برگزاری این برنامه باشیم. در کل با وجود 140 هزار مهندس مکانیک در کشور باید بسیار بیشتر از آنچه تاکنون بوده‌ است، فعال باشیم که این امر همکاری همگان را می‌طلبد.

محمد آذرنهاد
بسمه تعالی ضمن تشکر از شما دوست عزیز به دلیل بازدید از وبلاگ اینجانب . تحصیلات بنده در رشته مهندسی مکانیک میباشد . این وبلاگ به دلیل تبادل مطالب علمی - اجتماعی و فرهنگی ایجاد شده است و بدیهی است که خالی از اشکال نیست لطفا با نظرات خود اینجانب را یاری فرمایید .
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :