مهندس محمد آذرنهاد
صفحات وبلاگ
نویسنده: محمد آذرنهاد - ٧ آذر ۱۳٩٢

کتابی بسیار کوچک که گفته می‌شود اولین کتاب چاپ‌شده در آمریکاست به قیمت 14.2 میلیون دلار فروخته شد.


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کتابی بسیار کوچک که در سال 1640 میلادی منتشر شده و گفته می‌شود اولین کتابی است که در آمریکا به چاپ رسید، روز سه‌شنبه در حراجی به قیمت 14.2 میلیون دلار فروخته شد و بدین ترتیب به گران‌ترین کتاب چاپی دنیا بدل شد.

این کتاب که «سرود خلیج» (Bay Psalms) نام دارد (خلیج در عنوان این کتاب به خلیج ماساچوست، محل زندگی گروهی از انگلیسی‌های مهاجر اشاره دارد) در حراجی سوتبی در منهتن زیر چکش رفت، انتظار می‌رفت این کتاب بین 15 تا 30 میلیون دلار فروخته شود اما اینطور نشد، اما در هر حال کتاب رکورد زد.

پیش از این رکورد گران‌ترین کتاب دنیا در دست کتاب «پرندگان آمریکا» نوشته جان جیمز آدوبان بود که در سال 2010 در حراجی سوتبی به قیمت 11.5 میلیون دلار فروخته شد. از «پرندگان آمریکا» تنها صد نسخه چاپ شده بود و گفته می‌شود هر کدام از آن‌ها بین 4 تا 6 میلیون پوند ارزش دارند.

تنها 11 نسخه از کتاب «سرود خلیج» در گذر زمان سالم باقی مانده‌اند. کتابی که در حراجی سوتبی به فروش رفت یکی از دو نسخه متعلق به کلیسای «اولد ساوت» در بوستن بود که کلیسا برای گسترش فعالیت‌هایش آن را حراج کرد. ساموئل آدامز یکی از اعضای این کلیسا و بنجامین فرانکلین در این کلیسا غسل داده شده بود. این کلیسا سال 1669 ساخته شده است.

نانسی تیلور، یکی از مقامات کلیسا گفت: «اتفاقی بزرگی برای ما رخ داده است. فروش این کتاب زندگی خادمان این کلیسا را تغییر می‌دهد.»

این کتاب را دوید روبنستین، تاجر و بشردوست آمریکایی از طریق تلفن در این حراجی شرکت کرد و آن را خرید. او قصد دارد کتاب را به نوبت در کتابخانه‌های مختلف سراسر آمریکا به نمایش بگذارد.

کلیسای «اولد ساوت» صاحب پنج نسخه از این کتاب 15 در 12.5 سانتیمتری را در اختیار داشت. یک نسخه از کتاب حالا در کتابخانه کنگره است، یکی در دانشگاه ییل و یکی هم در دانشگاه براون. یک نسخه که حالا در کلیساست و نسخه دیگر هم که در حراجی فروخته شد.

این کتاب در کمبریج در ماساچوست توسط رهبران پیوریتن‌های جامعه خلیج ماساچوست درست 20 سال پس از ساکن شدن آن‌ها در پلی‌موث منتشر شد.

این کتاب قرار بود ترجمه وفادارانه انگلیسی این سرودهای عبری باشد. پیوریتن‌ها معتقد بودند هر گونه تغییری معنای این سرودها را عوض می‌کند و مانع از رستگاری آن‌ها می‌شود. 1700 نسخه از این کتاب چاپ شد و از لندن به آمریکا ارسال شد.

در صفحه اول این کتاب نوشته شده: «نسخه کامل کتاب سرودها، ترجمه وفادارانه به انگلیسی» و در پایین کتاب نوشته شده: «چاپ سال 1640».

برخی می‌گویند نسخه دیگری از کتاب پیش از «سرود خلیج» به آمریکا رسیده بود، اما مارک دیمونیشن، متخصص کتاب‌های نادر و کمیاب کتابخانه کنگره می‌گوید نسخه‌ای که پیش از «سرود خلیج» در آمریکا در دسترس بود یک جزوه ناقص از آن بوده است. هیچ نسخه‌ای از این جزوه در دسترس نیست. دیمونیشن همچنین اشاره کرد در سال‌های 1539 کتاب‌های آمریکا در جنوب کشور در محلی که حالا مکزیک است، منتشر می‌شدند.

آخرین باری که نسخه‌ای از کتاب «سرود خلیج» در حراجی‌ها فروخته شد، سال 1947 بود. آن نسخه به قیمت 151 هزار دلار فروخته شد و رکوردهای آن زمان را شکست. تا سال 1947 رکورد گران‌ترین کتاب در دست «انجیل گوتنبرگ»، اولین مجلد آثار شکسپیر و «پرندگان آمریکا» بود.

با این حال، رکورددار گران‌ترین کتاب (چاپی و غیرچاپی) تاریخ در دست کتاب دستنویس «Codex Hammer» لئوناردو داوینچی است که سال 1994 در حراجی کریستی به قیمت 30.8 میلیون دلار فروخته شد. این کتاب مجموعه یادداشت‌ها و نوشته‌های علمی و نمودارهای داوینچی است.

آسوشیتدپرس / 26 نوامبر / ترجمه: حسین عیدی‌زاده

محمد آذرنهاد
بسمه تعالی ضمن تشکر از شما دوست عزیز به دلیل بازدید از وبلاگ اینجانب . تحصیلات بنده در رشته مهندسی مکانیک میباشد . این وبلاگ به دلیل تبادل مطالب علمی - اجتماعی و فرهنگی ایجاد شده است و بدیهی است که خالی از اشکال نیست لطفا با نظرات خود اینجانب را یاری فرمایید .
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :